fbpx
 

Member-Managed LLC vs Manager-Managed LLC

30 Kasım 20190

Member, LLC’nin sahibi olup corporationdaki stockholder’a benzemektedir. Manager ise memberlar tarafından LLC’nin yönetmesi için seçtiği kişidir ve corporationdaki directora benzemektedir. Manager ayrıca member da olabilmektedir.

Member-Managed LLC, tüm memberların (sahiplerin) sözleşmelere ve anlaşmalara LLC adına ve günlük operasyonlarda, işletme kararlarında yer alma yetkisinin olduğu yönetme biçimidir. Karar alma sürecinde tüm memberların (sahiplerin) söz hakkı vardır ve herhangi bir yönetim kurulu olmadığı için sözleşmeler, kredi anlaşmaları gibi belirli kararları fikir birliği ile yapılması gerekmektedir. Çoğu eyalette, şirket kurulumunda manager bilgisi paylaşmaz iseniz işletmeniz member-managed LLC olarak geçecektir. Eğer işletmeniz single-member LLC ise, siz hem manager rolünde hem de member rolünde olacaksınız. Ürün alım, satım yapıyorsanız ya da hizmet sunuyor ise member-managed LLC sizin için en iyi opsiyon olabilir. Böylece, işinizin günlük faaliyetlerini denetleyebilir, aynı zamanda gözetim ve karar alma yetkisine de sahip olabilirsiniz. Çoğu küçük işletmeler, verdiği özgürlükten dolayı member-managed LLC’yi tercih ediyorlar.

Posta Kutusuna Şirket Açmak

Bazı durumlarda manager-management yapısı sizin için daha sağlıklı olabilir. Eğer işletmenizi manager-managed yapmak istiyorsanız işletmenin faaliyetlerini denetlemek için bir veya daha fazla manager atamalısınız. Bunu yaptıktan sonra LLC adına yetkiye sadece managerlar sahip olur ve bu yetkiyi sözleşmelerde, anlaşmalarda kullanırlar. Bu şirket tiplerine en yaygın örnek olarak, bazı memberların yalnızca işletmede pasif yatırımcı olmak istediği durumu verebiliriz. Şirketin yönetim sorumluluklarını managerlara bıraktığı için, yatırımcılar kendilerini daha rahat hissederler. Eğer şirket member/memberlar tarafından aktif olarak yönetilmek için çok büyük ve kompleks ise, işletme yönetimi anlamında bir bilgisi olmayan yatırımcı memberlar mevcut ise veya önemli iş kararları üzerinde anlaşamayacak memberları olan ve bu kararları almak için bir managera ihtiyaç duyan bir ortam mevcut ise manager-managed LLC tam size göre.

Suspendplus olarak operasyonunuza en uygun şirket tipini Amerikalı iş ortaklarımız ile belirliyor, süreci büyük özveri ile takip ediyoruz.

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Bize Yazın
Amazon danışmanlığı programımıza ilişkin tüm sorularınız için haftanın yedi günü 24 saat bize ulaşabilirsiniz.
aliyalcinonline.com
Bizi Takip Edin
Hizmetlerimizle ilgili merak ettiğiniz konuları bize sorabilirsiniz.
Bize Yazın
Amazon danışmanlığı programımıza ilişkin tüm sorularınız için haftanın yedi günü 24 saat bize ulaşabilirsiniz.
aliyalcinonline.com
Bizi Takip EdinBizi Takip Edin
Hizmetlerimizle ilgili merak ettiğiniz konuları bize sorabilirsiniz.