fbpx
 

ITIN nedir, ihtiyaç var mıdır?

6 Aralık 20190

Açılımı Individual Taxpayer Identification Number olan ITIN, bireysel mükellef kimlik numarasıdır. Şirketlerin vergi amaçlı kullandıkları EIN olarak kısaltılmış Employer Identification Number’dan farklıdır. ITIN bireyler içindir ve Sosyal Güvenlik Numarasının (SSN) eşdeğeridir. Bu numarayı alan insanların yaptıkları dolandırıcılıklar nedeniyle yıllar içerisinde Amerika hükümeti, ITIN alma sürecini zorlaştırmıştır. Eğer vergi beyannamesi vermeniz gerekiyor, bir ABD vergi mükellefinin ABD vatandaşı veya ikameti olmayan eşi veya bağımlı bir çocuğu, ABD’de de ticari veya etkin bir şekilde bağlantılı geliriniz var veya ABD’de herhangi bir vergi beyannamesi yükümlülüğünüz var ise ITIN’e ihtiyacınız olabilir.

Non-us olarak ITINi almak için bir Amerika şirketinizin ve şirketinize atanan bir EINin olması reddedilme ihtimalinizi en aza düşürecektir. Bundan dolayı bu işlemleri başlatırken; EIN Dökümanı, renkli taranmış haliyle Pasaport, renkli taranmış haliyle Amerika Vizesi (eğer varsa) ve adresiniz elinizde olması şarttır. Gerekli dökümanları hazırladıktan sonra Internal Revenue Service (IRS)’e göndermelisiniz. 40-60 gün içerisinde yapmış olduğunuz başvurunun sonucu elinize ulaşacaktır. Eğer başvurunuz reddedilebilmiş ise, hangi sebeplerden dolayı reddedildiğinizi anlayıp ona göre yeniden başvurmanız gerekmektedir.

Suspendplus olarak, daha önce yüzlerce ITIN alımı yapmış profesyonel servis sağlayıcımız ile birlikte danışanlarımıza bu süreçte çok daha yüksek ihtimalli başvurular yapıyoruz.

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Bize Yazın
Amazon danışmanlığı programımıza ilişkin tüm sorularınız için haftanın yedi günü 24 saat bize ulaşabilirsiniz.
aliyalcinonline.com
Bizi Takip Edin
Hizmetlerimizle ilgili merak ettiğiniz konuları bize sorabilirsiniz.
Bize Yazın
Amazon danışmanlığı programımıza ilişkin tüm sorularınız için haftanın yedi günü 24 saat bize ulaşabilirsiniz.
aliyalcinonline.com
Bizi Takip EdinBizi Takip Edin
Hizmetlerimizle ilgili merak ettiğiniz konuları bize sorabilirsiniz.