Amazon FBA nedir? Amazon'da nasıl satış yapılır? - suspendplus.com

18 Şubat 2021by Suspendplus0

Amazon FBA nedir? Private Label hakkında gerçekler!

Amazon FBA nedir? Amazon’un gerçek yüzü ve Amazon’da satış yapmak.

Öncelikle Amazon Private Label satıcısı olmayan kişilerin çektikleri videoların çok fazla yanlış bilgi içerdiği konusunda sizleri uyarmak istiyorum. Yine aynı şekilde geçmişte Private Label satıcısı olan ama şu an yapmayanlar da Amazon’daki değişimlerden haberdar olmadıkları için eski bilgilerle maalesef doğru olmayan yönlendirmeler yapabiliyorlar. Yanlış bilgilerden dolayı yanlış işlemler yapan kişiler sonrasında Amazon’dan para kazanılamadığını düşünerek vazgeçiyor. Oysa ki Amazon’dan para kazanmak mümkün tabii ki tüm taşları yerine doğru oturtursanız…

En çok rastladığım söylemlerden biri; 2.000 TL bütçeniz olsa Amazon’da iş yapabilirsiniz deniyor. Ben her zaman gerçekçi olmak taraftarıyım. Amazon mağaza ücreti 40 USD. Zaten 2 ay sizden para kesse yaklaşık 700 TL mağaza ücreti olarak gidecek. Kalan 1.300 TL’nin 400 TL’si nakliye ücreti olsa geriye 900 TL kalır. Bunu dolara vurduğunuzda mal çekmek çok zor. Hele Amazon FBA Private Label bir üründen bahsediyorsak, dürüst olmak gerekirse yapamazsınız.

Biz de uzun zamandır Amazon FBA Private Label satış yaptığımız için en güncel ve en doğru bilgileri paylaşacağız; umuyorum ki yeni başlayacak kişilerin aklındaki soruları da giderebiliriz.

Öncelikle iş disiplini diyorum. Mutlaka bir programınız olmalı ve buna disiplinli bir şekilde uymalısınız. Günde 15-20 dakika ya da hafta sonu 2-3 saatle Amazon’da iş yapamazsınız. Pratik yaparak tecrübe kazanmanız gerekiyor. Zaman ayırmanız önemli. Amazon okyanusundan bizim bildiklerimiz damla. Aslında araştırdıkça ne kadar çok şey bilmiyormuşum diyeceksiniz. Ve bunun için deneme yanılma ve pratik yapmanız şart.

Burada paylaşacaklarım; Amazon FBA Private Label’a giriş yapmak için sizin için yeterli tüm bilgileri içeriyor. İleri seviye değil ama başlangıç seviyede bir lansman için yani envanter kontrolü ve nakit akışını stabil olarak tutmak için gerekli bilgileri bulabileceksiniz. İlk ürününüzü başarılı bir şekilde gönderdikten sonra aynı yoldan çok rahat ikinci ürününüzü de gönderebilirsiniz.

Ürün odaklı bütçe analizi çok önemli. Lansmanda ne kadar parayı harcayacağınızla ilgili en doğru bilgiyi söyleyen üründür. Örneğin 2.000 TL’yi baz alalım. Bunun içinde; mağaza ücreti dediğimiz Amazon komisyonu olacaktır, programlara ayırdığınız bedel var. 3-4 ay programlara para harcadığınızda zaten 2000 TL biter. Lansman var yine bu 2.000 TL’nin içinde. Lansmanda başarılı olmak çok önemli; yoksa ürününüz çöpe gider. Lansmanda ürününüze göre bütçe ayarlayın.

Analiz sonucunda ürün tedariği yapmalısınız. Analiz bizim ne kadar ürün çekeceğimizi söylüyor. Ürününüze göre rakip belirleyip ona göre bir kıyaslama yaparak günlük ne kadar ürün tedarik etmeniz gerektiğini analiz edebilirsiniz. Tekrar stok çekme durumuna göre ihtiyaç duyacağınız stok adedine göre zaten sizin bütçeniz çıkacak. Bu bütçeye göre ekstra lansman ihtiyacınız olacak.

Örneğin; belirlediğiniz Amazon FBA Private Label bir üründen 500 adet  stok çekeceksiniz ve bunun maliyeti 5.000 USD diyelim, ürün gönderimi için 2.000 USD maliyetiniz olacak. Ve bir anda 7.000 USD masrafınız oldu.

Lansman etabında ürünleri bedava dağıtıyorsunuz; yaklaşık 50-100 adet. Bunu analiz sonucuna göre öğreniyorsunuz. Bu durumda elinizde kalan ürünler üzerinden örneğin 450 adet ürün kaldı, doğru envanter kontrolü yapmalısınız. Lansmanda ekstradan bütçeye de ihtiyacınız olacak yaklaşık 3.000 USD diyebiliriz. 5.000 USD (ürün) + 2.000 USD (gönderim bedeli) + 3.000 USD (lansman bedeli) = Yaklaşık 10.000 USD

Kenarda mutlaka minimum 5.000 USD tutmanız gerekir. Lansman yapmadan başarılı olmanız çok zor. Birçok kişi bunu söylemiyor, çünkü tam bilmiyor. PPC ile lansman yapılabilir diyenler var ama bu imkansız.

Birçok kişinin bir diğer söylemediği önemli konu ise; Amazon’un yaklaşık 30 gün parayı içeride tuttuğu; özellikle siz yeni bir satıcı olduğunuz için. Eski satıcıysanız ve sorunsuz ürün satıp, iade almadınız diyelim Amazon yaklaşık 11 günde paranızı verir.

Elinizde bütçe yoktu diyelim; 10 bin dolar harcadınız, eğer gelecek paraya güveniyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü o para içeride kalıyor. O nedenle elinizde fazladan paranız olmalı ki stock out olmadan yeni ürünleri stoğa sokabilecek kadar satın alma yapabilirsiniz.

Ve şunu unutmayın; her out of stock olduktan sonra tekrar lansman yapmanız gerekiyor. Eğer gücünüz varsa sonra elbette yeniden lansman yapabilirsiniz. Ama bu süreç yine ek maliyet demek.

Envanter kontrolünü düzenli yapamadığında ve sürekli out of stock olduğunda, Amazon bir süre sonra hep bu şekilde hareket ettiğin için diğer satıcıları ön plana çıkartacaktır. Belirli bir zaman sonrasında hem Amazon hem de tüketiciye iyi hizmet veremediğin için seni geri plana itecektir. Bu duruma  2-3 kere düştüğünüzde sıkıntı yok; ama 6-7 kere bu şekilde olduğunuzda Amazon sizin ipinizi çekiyor.

30.000 USD’nin yaklaşık 3.000 USD’si PPC (Pay Per Click Advertising)’ye yani tıklama başına reklam maliyetine gidiyor.  PPC maliyetini çok az kişi söylüyor ama bu da bir maliyet. Ürün başı yaklaşık 1 USD gibi düşünebilirsiniz…

Tekrar ürün gönderimi yapacağınız takdirde ürünlerin stoğu kaç günde gireceği kesinlikle hesaplanmalı. Ülkeden ülkeye gün sayısı değişiklik gösterebilir; ama stok yönetiminde kesinlikle başarısız olmayın.

Örneğin; 500 ürün gönderimi yaptınız, ürünlerin üretim süresi 15 gün ve Amazon stoklarına girmesi 30 gün. Toplam süre 45 gün. Sizin ilk göndereceğiniz stok miktarı minimum 50 gün sizi götürmeli. En iyimser haliyle 45 gün. Her ürün hızla available olmayabilir, uzun sürebilir stoğa girmesi. Bu sizin nakit akışınızı sıkıntıya sokabilir, envanter kontrolünü doğru yapmanızı zorlaştırabilir.

Ürününüz sattıkça, iade almadıkça, iyi bundle, iyi inovasyon yaptıktan sonra Amazon algoritması sizi daha ileri atar. İleri attıkça daha çok satarsınız, bu da doğru planlama yapmadıysanız sizi out of stock yapabilir. Çoğu kişi de olabiliyor, maddi gücünüz varsa olmazsınız.

Ürün odaklı bütçe analizi yaptığınız takdirde bunu yaşamazsınız. Bu konuda bir örnek vereceğim. 500 tane göndermeniz gerekiyorsa bütçenizi zorlayın 750 tane gönderin. Ürününüze güveniyorsanız tabii. Yeni ürünlere Amazon ilk 90 gün öncelik tanıyor. Amazon başarısız olmanızı değil başarılı olmanız için uğraşıyor.

Benim her zaman izlediğim yol şu şekilde; 500 tane göndermem gerekiyorsa, 750 tane gönderirim. Ürünleri çekerken 1000 adet ürettiriyorum, Amazon deposuna girince 1000 tane daha ürettiriyorum. O ürünler de üretildiği takdirde yola çıkınca 1000 tane daha sipariş veriyorum. Depo sıfırlanmadan yeni stok girebiliyorsunuz. Bu üçlü sıralama, yani devamlı stok ve envanter kontrolü ve nakit akışını yönetmek çok önemli.

Çeyrekler arasındaki fiyatlar değişebilir. Fiyatlarla oynama yaptığınız takdirde asla zarar etmemelisiniz. Giderlerinize; Amazon mağaza ücreti, PPC maliyeti, aldığınız programları, eğitim, danışmanlık, bilgisayar aldıysanız bunların bütçesini, başka bir işte çalışmıyorsunuz ayırdığınız zamanın karşılığını vb. ekleyerek bütçeleme yapmalısınız.

Çeyreklere bakarsak; Ocak ayında genellikle satışlar düşer, 4. çeyrektede inanılmaz artar. 2. ve 3. çeyrekte ortalama gidiyor. Bunun için rakipleri sıkı takip edip, fiyatınızı aşağıya ya da yukarıya çekebilirsiniz. Ama asla zarar etmemelisiniz. Ürününüze güveniyorsunuz ve iyi ürünse rakip analizini de doğru yaparsanız ürününüz satar.

Rakip kontrolünü çok iyi yapmalısınız. Private Label’da PPC optimizasyonu çok önemli, günde 40-45 dakikanızı sırf buna ayırmalısınız.

Kar marjınız yüzde 30 ise ACoS (Advertising cost of sales)’unuz yüzde 70’e geldiyse zarar ediyorsunuzdur. ACoS’unuz kar marjınızın altında olmalı. Bunun için PPC optimizasyonunu çok iyi yaparsanız çok avantajlı olur. Her gün yaparsanız iyi bir noktaya gelirsiniz.

İlk 16 rakip arasında hatta ilk 4 firma arasında olabilmek çok önemli. Müşteriler genelde ikinci sayfaya bakmıyor. Aşağılarda yer aldığınız takdirde müşteri sizin varlığınızdan bile haberdar olmayacak. Bunun için lansman ve keyword seçimi çok önemli. Kendinize ilk 8’i hedefleyin. Amazon APP’in ilk sayfasında 7-8 ürün yer alıyor. Müşteri sonrakilere çok gitmiyor ve ürününüzün resmi çok iyiyse müşteri başka yere gitmiyor. Bunları iyi

Kar marjı çok önemli tekrar vurguluyorum asla zarar etmemelisiniz.

Kısaca Amazon FBA nedir? Bunu bir örnekle açıklayacağım;

9 USD ürün maliyeti,

2,5 USD ürün kargo bedeli olmak üzere,

11,5 USD toplam Çin’den (ya da Türkiye’den) çıkış bedeli diyelim.

Yaklaşık yüzde 15 Amazon komisyon alıyor.

Eğer ürünü 30 USD satarsanız, 11 USD Amazon Fee,

Eğer ürünü 40 USD satarsanız, 12,5 USD Amazon Fee,

Eğer ürünü 50 USD satarsanız, 15 USD Amazon Fee.

Basit bir anlatımla;

11,5 USD (Üretim+kargo) + 11 USD Fee = 22,5 USD Toplam maliyet

30 USD (Satış bedeli) – 22,5 USD = 7,5 USD Kar

11,5 USD (Üretim+kargo) + 12,5 USD Fee = 24 USD Toplam maliyet

40 USD (Satış bedeli) – 24 USD Fee = 16 USD Kar

11,5 USD (Üretim+kargo) + 15 USD Fee = 26,5 USD Toplam maliyet

50 USD (Satış bedeli) – 26,5 USD = 23,5 USD Kar

Bu bizim sattığımız bir üründen örnek. Bizim mentorluk yaptığımız, eğitim verdiğimiz ve kendimiz de Private Label yaptığımız için doğru bilgiler vermeye çalışıyoruz.

Private Label zor ama başardığınız takdirde mükafatı çok büyük. Kar marjı başka hiç bir iş modeline benzemiyor. Kendinize güvenin ve Amazon’da Private Label satış yapıyorsanız bütçe isteyen bir iş olduğunu unutmayın. Ben gerçekçi olma taraftarıyım. Sihirli çözümler Amazon’da yok o yüzden sizde lütfen 2000 TL’ye bu işi yapabilirsiniz diyenlere inanmayın.

Bütçenizi, stoğunuzu iyi yönetirseniz başarmamak için bir nedeniniz yok.

Diğer ülke pazarlarıyla ilgili de video’larımızı takip etmeyi unutmayın.

Amazon’da satış eğitim paketlerimize veya mentorluk hizmetlerimize buradan göz atabilirsiniz.

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Bilgilendirme
Suspendplus.com bir ALGRAY E-TİCARET İNOVASYON A.Ş. girişimidir.
Bize Yazabilirsiniz
Hizmet ve eğitimlerimiz ilgili merak ettiğiniz konuları bize sorabilirsiniz. Göndermiş olduğunuz e-postalara 12-36 saat içinde geri dönüş yapılacaktır.
Çalışma Saatleri
Pazartesi-Cuma: 10:00 - 17:00
Cumartesi: 10:00 - 15:00
Pazar: Kapalı
Bizi Takip Edin
Sosyal Medya hesaplarımızı takip ederek en güncel bilgilere sahip olabilirsiniz.

Copyright © 2021 Algray E-Ticaret İnovasyon A.Ş. suspendplus.com. Tüm hakları saklıdır.

Suspendplus.com sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları ALGRAY A.Ş. aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. Tüm bilgi ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından suspendplus.com sorumlu tutulmaz.

Suspendplus.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası’nı kabul etmiş sayılırlar.

Mesafeli Satış Sözleşmesi Gizlilik Sözleşmesi | Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası