Amazon'da satış yapmak ve TAX Suspend'i Made in Turkey

25 Ocak 2021by Suspendplus0

Amazon’da satış yapmak ve TAX Suspend’i Made in Turkey

Amazon’da satış yapmak ve TAX Suspend’i Made in Turkey Amazon’da satış yapmak ve Amazon’da bireysel bir hesap açtıysanız karşılaşabileceğiniz en büyük problemlerden biri: TAX Suspend yüzünden ürünlerinizin satıştan kalkması ve kazancınızın da bloke olması. Bu konuda neler yapabileceğinizi size çarpıcı bir örnek üzerinden açıklayacağım.

23 gün gibi kısa bir sürede, 74 bin 500 USD ciro yapan private label marka bir ürünün Amazon tarafından TAX Suspend uygulanması sonrasında içeride kalan kazancını nasıl kurtardığımızı ve böyle senaryolarla karşılaşmamanız için neler yapmanız gerektiğine ilişkin detaylar burada yer alıyor.

Amazon tarafından 31 Aralık’a kadar vergi bilgilerinizi güncelleyin; yoksa hesabınız suspend olacak diye uyarı gelmişti. Tekstil sektöründe private label üretim yapan Denizlili bir firma, 23 gün gibi kısa bir sürede  74 bin 500 USD ciro yaptı. Bu hesap için askıya alınacağıyla ilgili bir bildiri gelmemişti; ancak herhangi bir uyarı gelmeden 22 Aralık gecesi hesap bir anda suspend oldu ve ürünler stranded inventory’ye düşerek satıştan kalktı.

Eğer bireysel bir hesapsanız; bu kadar ciro yaptıktan sonra suspend olduğunuzda, kazandığınız bakiye çok üzücü ama içeride kalıyor ve tüm emeğiniz de çöpe gidiyor.

Peki, biz bu hesabı nasıl düzelttik?

Bu hesap bizden LLC yani Amerika’da şirket kurulumu danışmanlığı da almıştı; AIN numarası da yeni gelmişti ve biz hesabın AIN bilgilerini güncelledikten sonra suspend 10 dakika sonra kalktı. Yani bireysel hesabı şirket hesabına dönüştürdükten sonra yaptığımız danışmanlık sonucu kötü senaryoları bertaraf ettik. Ancak unutmayalım ki her zaman bu kadar kolaylıkla bu süreci atlatamayabilirsiniz.

Bu konuda kulağınıza küpe olacak uyarımız: Bireysel hesap açma konusunda ısrarcı olmamanız. Amazon’daki iş modelinizi uzun ve sürdürülebilir bir boyuta taşımanızı tavsiye ediyoruz. Bunun için ABD’de şirket açmanıza da gerek yok; Türkiye’de açtığınız şirketle de satış yapabilirsiniz. Amazon yaklaşık 1,5 sene önce Türk şirketlerine Avrupa’da satış yapma olanağı tanımıştı; artık ABD’de de bu olanağı tanıyor. Türkiye’deki şirketinizle bir sebeple hesap açamadıysanız; ABD’de şirket açarak ilerlemeniz çok önemli. Buradaki kilit nokta kesinlikle bireysel olarak ilerlememeniz; çünkü içeride bakiyenize el koyarsa tüm bakiyenizi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. O yüzden bu durumu çok ama çok ciddiye alın.

Bu video aracılığıyla belirtmek istediğimiz çok önemli bir diğer konu da eğitimlerimizi alanlara yönelik sürprizlerimiz. Bize en sık gelen sorulardan biri; “Yeni ve güncel talep alan; ancak programların hemen bulamadığı ürünleri nasıl keşfedebiliriz?” sorusu. Eğitimimizin 8. modülünde bununla ilgili bilgiler vardı; ancak daha hap bilgiler verilmesi gerektiğini anladık. Bu kapsamda da Amazon’un her hafta güncelleyerek düzenli olarak paylaştığı marka analiz raporunu, biz de sizlerle her hafta salı günü eğitimlerimizde paylaşacağız.  Zaten lansman, mentorluk ve danışmanlık hizmetlerimizi buradaki listeyi baz alarak yapıyoruz. Ve bu güncel raporları eğitim programımıza da entegre etmekten çok mutluyuz, çünkü istiyoruz ki bizden eğitim alanlar da daha başarılı olsunlar. Çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki; bu alanda uzmanlaşmış başka bir eğitim yok. Sağladığımız bu güncel verilerle de sizin başarınızı artıracağımıza inanıyoruz.

Motivasyonunuz ve kazancınız bol olsun…

Dilerseniz konuyla alakalı videomuzu izleyebilirsiniz.

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Bilgilendirme
Suspendplus.com bir ALGRAY E-TİCARET İNOVASYON A.Ş. girişimidir.
Bize Yazabilirsiniz
Hizmet ve eğitimlerimiz ilgili merak ettiğiniz konuları bize sorabilirsiniz. Göndermiş olduğunuz e-postalara 12-36 saat içinde geri dönüş yapılacaktır.
Çalışma Saatleri
Pazartesi-Cuma: 10:00 - 17:00
Cumartesi: 10:00 - 15:00
Pazar: Kapalı
Bizi Takip Edin
Sosyal Medya hesaplarımızı takip ederek en güncel bilgilere sahip olabilirsiniz.

Copyright © 2021 Algray E-Ticaret İnovasyon A.Ş. suspendplus.com. Tüm hakları saklıdır.

Suspendplus.com sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları ALGRAY A.Ş. aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. Tüm bilgi ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından suspendplus.com sorumlu tutulmaz.

Suspendplus.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası’nı kabul etmiş sayılırlar.

Mesafeli Satış Sözleşmesi Gizlilik Sözleşmesi | Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası