Amerika'da LLC şirket nedir, neden avantajlı? Amazon'da satış yapmak!

25 Ocak 2021by Suspendplus0

Amerika’da LLC şirket nedir, neden avantajlı? Amazon’da satış yapmak!

Neden Amerika’da Şirket Kurmalıyım?

Amerika’da LLC şirket nedir, neden avantajlı? Amazon’da satış yapmak! Amazon’da bireysel olarak satışa başlamak masrafsız gözükse de hem bazı önemli avantajlara sahip olmanız hem de bireysel olarak ürünler satmak sonucunda oluşabilecek risklerin kalkması adına şirketinizin olması hayati önem taşımaktadır.

Kendinizi Korumaya Alın:

Müşterileriniz ürününüzden kaynaklı maddi ve manevi kayıplar yaşayabilir hatta sağlıksal problemlerle bile yüzleşebilir, bundan dolayı da size karşı maliyetli davalar açabilir.

Yaşanacak süreçler sizleri değerli zamanınızdan, enerjinizden ve finansal kaynaklarınızdan uzaklaştırabilir ancak operasyonunuzu bir şirket aracılığı ile yürütürseniz işletme varlığınız kişisel varlığınızdan ayrı olacağı için kendinizi güvene ve sağlama almış olursunuz.

Amerika'da Muhasebe ve Vergi Danışmanlığı​

İstediğiniz İş Modelini Yapın:

Ürünlerinizi Amerika’dan tedarik etmek istediğinizde, iç piyasadaki üreticilerle, markalarla, distribütörlerle, toptancılarla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Neredeyse tüm firmalar muhatabın bir şirket olmasını beklemektedir. Bundan dolayı kuracağınız şirket ile Amerika’dan dilediğiniz ürünü kolaylık tedarik edebilecek, retail arbitrage, wholesale, dropshipping, private label gibi iş modellerini Amazon’da rahatlıkla yapabileceksiniz.

Amazon’da Güvenilir Olun:

Amerika’daki eyaletlerin ve federal hükümetin tanıdığı bir şirket ile Amazon’da satış yapmanız, operasyonunuzu bir şirket ile yürütmeniz sayesinde, platformda sadece adres ve pasaport bilgileri ile satış yapan diğer bireysel satıcılardan daha güvenilir bir konumda olacaksınız.

Böylelikle bireysel satıcıların yaşadığı veya potansiyel olarak yaşaması ihtimal olan bir çok konuda başınız ağrımayacak. Hatta son günlerde önceki videolarda anlattığım gibi bireysel hesap açılışı artık neredeyse imkansız hale gelmiştir, bundan dolayı Amerika’da şirket kurmanın bir diğer avantajına da Amazon’da hesap açmak diyebiliriz.

Peki hangi tipte şirket kurmamız gerekiyor, diğerlerine göre avantajları nedir gelin birlikte bakalım.

Amerika’da LLC şirket nedir, neden avantajlı? Amazon’da satış yapmak!

 

LLC Nedir, Neden Avantajlı?

Limited Liability Company (LLC), Amerika’daki bütün eyaletler tarafından kabul edilen, diğer sole proprietorship, partnership ve corporation türlerinin en iyi faydalarını kombinlemiş bir işletme, şirket türüdür.

Türkiye’de tam olarak bir karşılığı olmasa da şahıs şirketi olarak söyleyebiliriz. LLC, kendi başına vergilendirilebilen bir işletme türü olmadığı için sahibine sole proprietorship gibi basit bir vergi beyannamesi vermesine izin verir.

Böylelikle işletmenin, gelir giderlerini ayrı bir şirket vergi beyanı yerine kişisel vergi beyanınızda belirtebilirsiniz. LLC şirketlerinin nasıl vergilendirildiğini de sonraki videolarımızda genişçe belirteceğiz, o yüzden şimdilik buraya derinlemenesine girmemize gerek yok.

Aynı zamanda corporationdaki kayıt tutulma prosedürleri bu işletme türü için geçerli olmayıp, daha basit düzeyde ilerlemektedir. Bir LLC’nin sahipleri, şirketin ticari borçlarından, hukuki işlemlerinden dolayı da kişisel olarak asla sorumlu tutulamaz ancak “Sınırlı sorumluluk” olarak kayıtlara geçen bu özelliğin, işletme sahiplerinin illegal, sorumsuzca veya etik dışı davranması sonucunda kaybedilmesi ihtimaller arasındadır.

Bundan dolayı şirketin kurulma aşaması dahil yürütülme sürecinde dikkatli davranmanız gerekmektedir. Aksi takdirde, IRS’in veya “alacaklıların” Türkiye ile iletişime geçip, yasal işlemler yapması söz konusu olabilir.

Peki şirketimizi hangi eyalette kurmamız daha mantıklı olur? Bildiğiniz gibi Amerika’daki bütün eyaletlerin kendine özgü kanun, kuralları, düzeni var. Vergilendirmelerdeki farklılıklardan, idari yönetime kadar şirketler anlamında da bir çok farklılık oluşmaktadır.

Suspendplus olarak bu konudaki düşüncemiz Delaware’in tercih edilmesi yönünde. Diğer eyaletlere göre bir çok avantajı bulunuyor.

Örneğin, sizlere neden amerikada şirket kurmalıyım sorusuna cevap olarak kendinize korumaya almanız gerektiğini aktarmıştım. Delaware eyaletinde ise bu çokça pratiğe dökülmüş bir durum. Delaware’deki LLC’ler, alacaklılara karşı artan varlık korumasına sahip. Yani 2 durum düşünelim, 1 tane şirketiniz A eyaletinde olsun diğer şirketiniz Delaware eyaletinde olsun. Hukuki bir sorun yaşadınız ve davacı kişi maddi manevi tazminat davası açtı. Delaware’deki davalar diğer tüm eyaletlere göre çok ama çok daha kısa sürmekle beraber, davacı kişinin kesinlikle sizin varlıklarınıza dokunma hakkı bulunmuyor. Diğer eyalette de şirket yapısı gereği dokunulmaması gerekiyor ancak farklı bir durum gerçekleştiği zaman Delaware’deki gibi bir keskinlik olmayabiliyor.

Bir diğer avantajı ise idari anlamda şirketin yönetiminin çok ama çok kolay olması. Eyalet gerçek anlamda şirket sahiplerine yönelik projeler oluşturuyor ve onların daha kolay ilerlemelerine yardımcı olmaya çalışıyor.

Bunun en somut örneği, şirket sahiplerine yönelik açtıkları panel olan https://onestop.delaware.gov/ diyebiliriz. Buradan bir çok sorunuza cevap alıp, istediğiniz işlemleri tek tık ile halledebiliyorsunuz. Çalışan ekleyebiliyorsunuz, lisans başvurusu yapabiliyorsunuz, eyalet yetkililerine ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca eyalet, sürekli olarak site içerisinde de anketler açarak adeta bir firma gibi kendini de geliştiriyor. Son büyük avantaj ise, Delaware’deki sales tax %0 olduğu için bir toptancı ile alışveriş yapacağınız zaman, görüşme yapacağınız zaman sadece business license nızı göstermeniz yeterli olacaktır.

Diğer eyaletlerde permit number/sertifika almanız ve alışverişin kendi kayıtlarınızda tutmanız için 1 form, karşı tarafın kayıtlarında tutmanız için ayrı 1 form doldurmanız gerekmekte. Delaware bu anlamda sizi hem iş yükünden kurtarıyor hem de daha fazla iş olanağı sağlıyor.

Motivasyonunuz ve kazancınız bol olsun…

Dilerseniz konuyla alakalı videomuzu izleyebilirsiniz.

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Bilgilendirme
Suspendplus.com bir ALGRAY E-TİCARET İNOVASYON A.Ş. girişimidir.
Bize Yazabilirsiniz
Hizmet ve eğitimlerimiz ilgili merak ettiğiniz konuları bize sorabilirsiniz. Göndermiş olduğunuz e-postalara 12-36 saat içinde geri dönüş yapılacaktır.
Çalışma Saatleri
Pazartesi-Cuma: 10:00 - 17:00
Cumartesi: 10:00 - 15:00
Pazar: Kapalı
Bizi Takip Edin
Sosyal Medya hesaplarımızı takip ederek en güncel bilgilere sahip olabilirsiniz.

Copyright © 2021 Algray E-Ticaret İnovasyon A.Ş. suspendplus.com. Tüm hakları saklıdır.

Suspendplus.com sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları ALGRAY A.Ş. aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. Tüm bilgi ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından suspendplus.com sorumlu tutulmaz.

Suspendplus.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası’nı kabul etmiş sayılırlar.

Mesafeli Satış Sözleşmesi Gizlilik Sözleşmesi | Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası