Amerika’da Şirket Kurulumunda En Sık Yapılan Hatalar

4 Kasım 2021by Suspendplus0

Amerika’da Şirket Kurulumunda En Sık Yapılan Hatalar & Sıkça Sorulan Sorular

Amerika’da Şirket Kurulumunda En Sık Yapılan Hatalar & Sıkça Sorulan Sorular nelerdir, nelere dikkat etmemiz gerekir? Haydi gelin birlikte inceleyelim?

1- ÜRÜNLERİMİ TÜRKİYE’DEN TEDARİK EDİCEM VE AMAZON AMERİKA’DA SATIŞ YAPACAĞIM, AMERİKA’DA ŞİRKET KURMAM GEREKİYOR MU?

Böyle bir senaryoda, kesinlikle Amerika’da bir şirkete ihtiyacınız olacaktır. Eğer Türkiye’deki tedarikçi siz iseniz, ihracatçı olarak Türkiye’deki şirketinize faturalandırma; ithalatçı olarak da Amerika’daki şirketinize faturalandırma yapmanız gerekmektedir. Tedarikçi başka bir firma ise ve siz ürünleri o tedarikçiden alıyorsanız, yapılabiliyorsa faturalandırma Amerika’daki şirkete yapılması gerekmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bu senaryolar için hazırladığı özelgeye buradan (https://www.suspendplus.com/ozelge) ulaşabilirsiniz.

2- KİŞİSEL BİLGİLERİMİN KULLANILDIĞI BİREYSEL HESABIM SUSPEND DURUMUNDA, ŞİRKET HESABI AÇABİLİR MİYİM?

Amazon’da hesap açarken girilen tüm bilgiler, Amazon’un veri tabanında yer almaktadır. Eğer bu bilgilerin bulunduğu hesap suspend olursa, bu bilgilerle birlikte tekrar bir hesap açılma şansı yoktur. Bundan dolayı önceki bireysel hesabınızın/hesaplarınızın hard delete yöntemi ile birlikte veri tabanından silinmesi gerekmektedir. Bu yöntemin uygulanabilmesi için tüm suspend olan hesaplarınıza giriş yapabildiğinizden emin olun. Aksi takdirde sizin bilgileriniz kullanılamayacağı için, şirketinize ayrı bir ortak atayıp Amazon hesap açılış işlemlerini o kişi üzerinden ilerletmemiz gerekmektedir.

3- AMERİKA’DA KURULACAK OLAN ŞİRKETİMİN BİLGİLERİNİ HALİ HAZIRDA SATIŞ YAPTIĞIM AMAZON HESABIMIN BİLGİLERİ İLE DEĞİŞTİREBİLİR MİSİNİZ?

Evet, bizimle birlikte Amazon’a uygun Amerika’da şirket kurulumu yaptıktan sonra Amazon’da Amerika hesabı açılışı hizmeti yerine ücretsiz olarak hali hazırda satış yaptığınız bireysel hesabınızı şirket hesabına sorunsuzca dönüştürebiliriz.

4- SUSPENDPLUS ARACILIĞI İLE ŞİRKETİMİ KURARSAM HANGİ ŞİRKET BELGELERİNE SAHİP OLACAĞIM?

Hangi paketi aldığınız fark etmeksizin şirketiniz için ihtiyaç olabilecek tüm belgeleri Articles of Organization, S&R of the Organizer, Operating Agreement, Banking Resolution ve Office Agreement ücretsiz olarak sağlamaktayız. Paketlere özel sağlanan diğer belgelerin açıklamalarını ise paketin hizmet sayfasından ulaşabilirsiniz.

  • Articles of Organization: Şirketinizin kurulduğuna dair eyalet tarafından sağlanan resmi bir belgedir.
  • S&R of the Organizer: Şirketinizin kurulduğuna dair eyalet tarafından sağlanan başka resmi bir belgedir.
  • Operating Agreement: Şirketinizin iç tüzüğünün resmiyete dökülmüş hali, şirketinizin iç sözleşmesidir.
  • Banking Resolution: Şirketinizin yerel banka hesabı açma yetkisinin size ait olduğunu gösteren bir belgedir.
  • Office Agreement: Şirketinizin adresinin kanıtı niteliğinde, Suspendplus ile sizin aranızda yapılan sözleşmedir.

5- ŞİRKETİM NASIL VERGİLENDİRİLECEK, VERGİ SORUMLULUKLARIM NEDİR, ITIN’E İHTİYACIM VAR MI?

IRS, LLCleri vergilendirilebilen ayrı bir işletme türü olarak görmemektedir. Bundan dolayı şirketin vergi sorumlulukları, şirketten ortaklara geçmektedir ve vergilendirme sole proprietorships veya partnership olarak yapılmaktadır. Eğer LLC tek ortağa sahip ise, tıpkı sole proprietorship gibi Schedule C’yi kullanarak gelir vergisi ödemesi gerçekleştirilir. Eğer LLC birden fazla ortağa sahip ise, tıpkı partnership gibi Form 1065’i ve Schedule K-1’i kullanarak gelir vergisi ödenmesi gerçekleşir. Bundan dolayı LLC birden fazla ortağa sahip ise, gelir vergisinin ödenebilmesi için şirketteki her ortağın ITIN numarasına ihtiyacı vardır. Ayrıca LLC’ler IRS’e bilgilendirme yapma kaydıyla C-Corporation veya S-Corporation olarak vergilendirilmeyi de tercih edebilirler. Kişisel vergi beyannamesi yükümlülüğünüz olacağı için ITIN’e ihtiyacınız olacaktır. Platinum paketimizde hem 1 ortak için ITIN başvurusu hem de 1 ortak için vergi beyannamesi yer almaktadır.

6- ŞİRKETİM İÇİN KULLANACAĞIM BANKA HESABI AMERİKA’DA YEREL BİR BANKA HESABI MI OLACAK?

Eğer şirket ortaklarından birisi Amerika’ya gidemeyecek ise şirketiniz için yerel bir banka hesabı açılması bankaların politikaları gereğince mümkün değildir. Bank of America gibi bazı bankalar ise bu tür kişiler için yıllık olarak kontenjan açmakta ve yardımcı olmaktadır ancak müşterilerin güvenliği anlamında ekstra bir önlem yaratılmasına izin vermemektedir. Bir çok kişinin banka hesaplarının bir anda sebepsiz yere kapanması da bundan kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı sizin güvenliğiniz için Payoneer Business ve Mercury olmak üzere 2 farklı banka ile sürece devam etmekteyiz.

7- AMERİKA’DAKİ YASAL ADRESİMİN DİĞER ADRES TİPLERİNDEN NE FARKI VAR, ADRESİMİN ÜZERİNE UTILITY BILL ALABİLECEK MİYİM?

Evet, güçlü iş ortaklarımız sayesinde Platinum paket dahilinde adresinize yasal olarak ücretsiz utility bill, office agreement ve lease agreement sağlamaktayız. Kullanılan adres kesinlikle bir posta kutusu veya sanal adres değildir, Amerika’da ziyaret edebileceğiniz yasal ve fiziksel bir adrestir. Bu sebepten dolayı Amazon hesap açılışında sorun yaşamazsınız.

Hesabı açılan diğer danışanlarımızın yorumlarına ve röportajlarına Youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

8- HUKUKİ DESTEK VE VERGİ DANIŞMANLIĞI KİMİN TARAFINDAN VERİLİYOR, KENDİLERİYLE İLETİŞİME NASIL GEÇECEĞİM?

Ekibimizde yer alan Delaware Mali Müşavir odasına kayıtlı mali müşavirimiz, ortak çalıştığımız muhasebe firması ve Hukuk Doktorasını Alabama Hukuk Okulu’nda tamamlamış avukatımız bu danışmanlıkları vermektedir. Kendilerine 1 yıl boyunca ücretsiz bir şekilde mail yoluyla ulaşıp, sorularınızın cevabını 12 saat içerisinde alabilirsiniz.

9- BİR YIL SONRASINDA ÖDENECEK SABİT GİDERİ NEYİ KAPSAMAKTA?

Paketlerimizdeki tüm hizmetler ilk bir yılı kapsamaktadır eğer bir yılın sonunda bizimle birlikte sürece devam etmek isterseniz ödemeniz gereken sabit giderler olacaktır. Bu giderlere registered agent, yasal adres, telefon, muhasebe hizmeti, vergi beyanı, utility bill yenilenmesi, hukuki destek, vergi danışmanlığı dahil olmakla beraber Silver ve Gold paketlerimizde 259$, Platinum paketimizde ise 759$dır.

10- İLK YIL ÖDEMEM GEREKEN BAŞKA BİR ÜCRET VAR MI?

Hayır, paketlerimizin ücretleri dışında ödemeniz gereken hiç bir ücret bulunmamaktadır.

11- ŞİRKET KURULUM PAKETLERİNDE AMAZON HESAP AÇILIMI VAR MI?

Platinum paketimizde Ali Yalçın’ın oluşturmuş olduğu Hesap Açılışları Eğitimi — Diamond paketine ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz. Bu eğitim paketinin içerisinde bireysel hesabınızı nasıl şirket hesabınıza dönüştüreceğinizin rehberinin yanında sıfırdan nasıl şirket hesap açabileceğinizin rehberi de bulunmaktadır. Hesabı açılan diğer danışanlarımızın yorumlarına ve röportajlarına Youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

12- EIN MEKTUBUM NE ZAMAN ADRESİME ULAŞIR?

Internal Revenue Service’in talimatlarına ve Amazon hesap açılımına uygun olacak şekilde Amerikalı mali müşavirlerimiz, avukatlarımız ile EIN başvurunuzu 1 iş gününde gerçekleştiriyoruz. EIN numarasının alınması, IRS’in yoğunluğuna göre en erken 2–6 hafta sürmektedir. Pandeminin ve vergi sezonunun etkisinden dolayı bu süre daha da uzayabilmektedir.

13- HANGİ AMERİKA’DA ŞİRKET KURULUM PAKETİ BANA GÖRE?

Paket tasarımlarımızı yaparken danışanlarımızın isteklerini en ön plana koyduk ve ihtiyaçlara göre 3 farklı şekilde sunduk. Silver Paket: Sadece şirket kurulumuna ihtiyacı olup, Amazon tarafından istenen bazı önemli belgeleri (Business License, Utility Bill) kendisi sağlayabilecek, şirkete ait banka hesaplarını kendisi açabilecek, Amazon şirket hesap açılımının nasıl gerçekleştiğini bilen, şirketin tüm vergisel sorumlulukları kendisi halledebilecek danışanlarımız için tasarlandı. Gold Paket: Amazon tarafından istenen en önemli belgelerden bir tanesi olan Utility Bill’i kendisi sağlayabilecek, Amazon şirket hesap açılımının nasıl gerçekleştiğini bilen, şirketin tüm vergisel sorumlulukları kendisi halledebilecek danışanlarımız için tasarlandı.

Platinum Paket: Tamamiyle Amazon işine odaklanmayı ve diğer tüm sorumlulukları tarafımızca halledilmesini, sadece bilgilendirilmeyi isteyen danışanlarımız için tasarlandı.

14- NE KADAR SÜRE SONRA AMAZON HESABIMI GÜNCELLEYEBİLECEĞİM/AÇABİLECEĞİM?

Tüm sorumluluklarımızı 1 iş gününde tamamlamakla birlikte sürecin devam edebilmesi için eyaletten, IRS’den, bankalardan geri dönüş beklememiz gerekmektedir. Amazon hesabınızı açmak veyahut bilgilerini güncellemek için sürecimizin ortalama 2–3 ayını tamamlamış olmamız gerekmektedir. Burada yaşanan gecikme tamamiyle ilgili kurum ve makamlardan kaynaklanmaktadır.

15- HANGİ BELGELERE VE BİLGİLERE İHTİYACINIZ VAR?

Sürece başlamadan önce online form ile verilen bilgilerin, belgelerin Amazon’a uygunluğu, uzman ekibimiz tarafından incelenmektedir. Sorun yaratacak bir nokta olması halinde ise sizleri bilgilendirerek, durumu en kısa sürede çözümlendirmeye çalışmaktayız. Bu bağlamda sizlerden belge olarak Pasaport, Banka Hesabı Ekstresi ve ikametgah ettiğiniz adrese ait bir fatura; bilgi olarak ise kurmak istediğiniz şirketin detayları ve varsa önceki suspend olan/başvuru durumunda olan/değiştirmek istediğiniz bireysel Amazon hesap bilgilerini talep etmekteyiz.

16- SÜREÇ BOYUNCA SİZLERLE NASIL İLETİŞİM KURABİLİRİM?

Türkiye’nin ilk ve tek Amazon’a uyumlu Amerika’da şirket kurulum hizmetini Türkiye ve Amerika’da toplamda 13 kişi olmak üzere büyük bir ekip vermektedir. Hizmet kalitemizin en üst seviyede olmasının yanında danışanlarımızın sorularını cevaplamak, süreç hakkında bilgilendirme yapmak bizler için en önemli noktadır. Bundan dolayı süreç boyunca mail adresimiz üzerinden iletişim kurabilirsiniz. Tüm sorularınız en geç 12–24 saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Detaylı bilgi için: https://www.suspendplus.com/amerikada-sirket-kurulumu/

Amerika’da Şirket Kurulumunda En Sık Yapılan Hatalar neledir?

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Bilgilendirme
Suspendplus.com bir ALGRAY E-TİCARET İNOVASYON A.Ş. girişimidir.
Bize Yazabilirsiniz
Hizmet ve eğitimlerimiz ilgili merak ettiğiniz konuları bize sorabilirsiniz. Göndermiş olduğunuz e-postalara 12-36 saat içinde geri dönüş yapılacaktır.
Çalışma Saatleri
Pazartesi-Cuma: 10:00 - 17:00
Cumartesi: 10:00 - 15:00
Pazar: Kapalı
Bizi Takip Edin
Sosyal Medya hesaplarımızı takip ederek en güncel bilgilere sahip olabilirsiniz.

Copyright © 2021 Algray E-Ticaret İnovasyon A.Ş. suspendplus.com. Tüm hakları saklıdır.

Suspendplus.com sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları ALGRAY A.Ş. aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. Tüm bilgi ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından suspendplus.com sorumlu tutulmaz.

Suspendplus.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası’nı kabul etmiş sayılırlar.

Mesafeli Satış Sözleşmesi Gizlilik Sözleşmesi | Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası