Amerika’daki Şirketinizin Vergisel Sorumlulukları Neler? - suspendplus.com

4 Kasım 2021by Suspendplus0

Amerika’daki Şirketinizin Vergisel Sorumlulukları Neler?

Amerika’daki Şirketinizin Vergisel Sorumlulukları Neler? Öncelikle IRS, Limited Liability Companyleri vergilendirilebilen ayrı bir işletme türü olarak görmemektedir. Bundan dolayı şirketin vergi sorumlulukları, şirketten kişiye geçmektedir ve vergilendirme sole proprietorships veya partnersin olarak yapılmaktadır. Eğer LLC tek ortağa sahip ise, tıpkı sole proprietorships gibi Schedule C’yi kullanarak gelir vergisi ödemesi gerçekleştirilir. Buradaki gelir, şirketin geliridir. Eğer LLC birden fazla ortağa sahip ise, tıpkı partnership gibi Form 1065’i ve Schedule K-1’i kullanarak gelir vergisi ödenmesi gerçekleşir, yine aynı şekilde buradaki gelir şirkete aittir. Ayrıca LLC’ler IRS’e bilgilendirme yapma kaydıyla C-Corporation veya S-Corporation olarak vergilendirilmeyi tercih edebilirler.

Özetlemek gerekirse;

  • Eğer LLC tek ortak sahibi ise, sole proprietorship olarak vergilendirilir.
  • Eğer LLC birden fazla ortağa sahip ise, partnership olarak vergilendirilir.
  • Ayrıca LLC Corporation veya S Corporation olarak vergilendirmeyi tercih edebilirler.

LLC sahipleri, işletmelerini Corporation olarak vergilendirmelerini istiyor ise ya Form 8832 doldurmalı ve C-Corporation seçmeli ya da Form 2553 doldurmalı ve S-Corporation seçmeli. Eğer Form 8832 veya 2553’ü doldurmaz iseniz IRS sizin işletmenizi sole proprietorship olarak vergilendirecektir.

Amazon satıcıları için ise yönlendirme yaptığımız vergilendirme tipleri herhangi ek bir form doldurmadan IRS’in varsaydığı yani LLC tek ortak sahibi ise sole prop, birden fazla ortaklı ise partnership olması yönünde. Tabi ki burada doldurulacak olan Schedule C, Form 1065, Schedule K-1 belgelerinin yanlış doldurulması, bilinçsiz doldurulması sizi büyük bir riske atacaktır. Özellikle yıl sonunda Amazon tarafından size gönderilen Form 1099K ile yıllık bilançonuzun kayıtlarının birbiriyle paralel olması ve buna göre de ilgili formları doldurmanız gerekmektedir.

Suspendplus olarak ise mali müşavirlerimiz, muhasebecilerimizle birlikte tüm vergisel sorumluluklarınızı sizi hiç rahatsız etmeden hallediyor ve sadece işinize odaklanmanıza yardımcı oluyoruz.

Amazon hesap açılımı bildiğiniz gibi çok zorlaştı. Özellikle artık bireysel hesap açılışlarının neredeyse imkansız hala gelmesinden dolayı satıcılar Amerika’da şirketlerini ucuz bir şekilde kurup hemen hesap açılışına geçiyor ve sonuçlanamayan suspendlerle karşılaşıyorlar. Bunun en büyük sebepleri Amazon’a uygun şirket kurmamaları, tüm belgelerinin hazır olmaması ve ellerinde doğru bir yol haritası olmaması. Önceki bölümümüzde Amazon’a uygun şirketin kurulumu, sahip olmanız gereken belgeler hakkında konuşmuştuk. Amazon’a uygun şirketinizi kurduktan sonra hazırlamanız gereken belgeler mevcut. Suspendplus olarak danışanlarımıza bu belgeleri zaten ücretsiz olarak paketlerimiz içerisinde sunuyoruz ancak kendi başınıza kurduysanız veyahut başka aracı firma ile kurduysanız bu noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Articles of Organization, S&R of the Organizer, Operating Agreement, Banking Resolution, Office Agreement, Lease Agreement, Business License, Utility Bill, şirketinize ait Banka hesabı/Kredi Kartı ekstresi gibi belgeleri edinmeniz gerekmektedir. Bunların çoğu ayrı olarak ücretli almanız gereken belgeler, bazıları ise kurduğunuz şirket yapısına, eyaletine bağlı bulamayacağınız belgeler. Örneğin şirketinizi posta kutusu üzerine kurduysanız bir utility bill almanız imkansızdır. Bundan dolayı Amazon’a uygun şirket kurulumunu yapmanız daha sonrasında bu belgeleri temin etmeniz gerekmektedir.

Her şey hazır olduktan sonra ise elinizde bir yol haritası bulunması gerekmektedir. Suspendplus olarak danışanlarımıza canlı olarak açılmış hesapların nasıl açıldığını adım adım Diamond hesap açılış eğitim paketinde gösteriyoruz. Tax interviewde izlenecek yol, kullanılacak kredi kartı, banka hesabı, şirket ortaklarının bilgisinin girilmesi gibi bir çok kritik noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Suspendplus olarak Amerikalı iş ortaklarımız ile birlikte operasyonunuza ve Amazon’a en uygun şirketinizi açıyor, belgelerinizi hazırlıyor ve sorunsuz şekilde nasıl hesap açabileceğinizi eğitim paketimiz ile birlikte sizlere sunuyoruz.

Detaylı bilgi için: https://www.suspendplus.com/amerikada-sirket-kurulumu/

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Bilgilendirme
Suspendplus.com bir ALGRAY E-TİCARET İNOVASYON A.Ş. girişimidir.
Bize Yazabilirsiniz
Hizmet ve eğitimlerimiz ilgili merak ettiğiniz konuları bize sorabilirsiniz. Göndermiş olduğunuz e-postalara 12-36 saat içinde geri dönüş yapılacaktır.
Çalışma Saatleri
Pazartesi-Cuma: 10:00 - 17:00
Cumartesi: 10:00 - 15:00
Pazar: Kapalı
Bizi Takip Edin
Sosyal Medya hesaplarımızı takip ederek en güncel bilgilere sahip olabilirsiniz.

Copyright © 2021 Algray E-Ticaret İnovasyon A.Ş. suspendplus.com. Tüm hakları saklıdır.

Suspendplus.com sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları ALGRAY A.Ş. aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. Tüm bilgi ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından suspendplus.com sorumlu tutulmaz.

Suspendplus.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası’nı kabul etmiş sayılırlar.

Mesafeli Satış Sözleşmesi Gizlilik Sözleşmesi | Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası