Bir Limited Liability Company (LLC) şirketi nasıl vergilendirilir? - suspendplus.com

3 Aralık 20190

Bir Limited Liability Company (LLC) şirketi nasıl vergilendirilir?

IRS, Limited Liability Companyleri vergilendirilebilen ayrı bir işletme türü olarak görmemektedir. Bundan dolayı şirketin vergi sorumlulukları, şirketten kişiye geçmektedir ve vergilendirme sole proprietorships veya partnership olarak yapılmaktadır. Eğer LLC tek ortağa sahip ise, tıpki sole proprietorship gibi Schedule C’yi kullanarak gelir vergisi ödemesi gerçekleştirilir. Buradaki gelir, şirketin geliridir. Eğer LLC birden fazla ortağa sahip ise, tıpki partnership gibi Form 1065’i ve Schedule K-1’i kullanarak gelir vergisi ödenmesi gerçekleşir, yine aynı şekilde buradaki gelir şirkete aittir. Ayrıca LLC’ler IRS’e bilgilendirme yapma kaydıyla C-corporation veya S-corporation olarak vergilendirilmeyi tercih edebilirler.

  • Eğer LLC tek ortak sahibi ise, single-member LLC, sole proprietorship olarak vergilendirilir.
  • Eğer LLC birden fazla ortağa sahip ise, partnership olarak vergilendirilir.
  • Ayrıca LLC corporation veya S corporation olarak vergilendirmeyi tercih edebilirler.

LLC sahipleri, işletmelerini corporation olarak vergilendirmelerini istiyor ise ya Form 8832 doldurmalı ve c-corporationı seçmeli ya da Form 2553 doldurmalı ve S-Corporationı seçmeli. Eğer Form 8832 veya 2553’ü doldurmaz iseniz IRS sizin işletmenizi sole proprietorship olarak vergilendirecektir.

Suspendplus olarak danışanlarımıza, Amerikalı vergi müşavirlerlerimiz ile birlikte vergi danışmanlığı hizmetini sunuyoruz.

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Bilgilendirme
Suspendplus.com bir ALGRAY E-TİCARET İNOVASYON A.Ş. girişimidir.
Bize Yazabilirsiniz
Hizmet ve eğitimlerimiz ilgili merak ettiğiniz konuları bize sorabilirsiniz. Göndermiş olduğunuz e-postalara 12-36 saat içinde geri dönüş yapılacaktır.
Çalışma Saatleri
Pazartesi-Cuma: 10:00 - 17:00
Cumartesi: 10:00 - 15:00
Pazar: Kapalı
Bizi Takip Edin
Sosyal Medya hesaplarımızı takip ederek en güncel bilgilere sahip olabilirsiniz.

Copyright © 2021 Algray E-Ticaret İnovasyon A.Ş. suspendplus.com. Tüm hakları saklıdır.

Suspendplus.com sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları ALGRAY A.Ş. aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. Tüm bilgi ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından suspendplus.com sorumlu tutulmaz.

Suspendplus.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası’nı kabul etmiş sayılırlar.

Hakkımızda | Ali YalçınMesafeli Satış Sözleşmesi Gizlilik Sözleşmesi | Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası