Amazon Lansman - suspendplus.com

2 Eylül 2021by Suspendplus0

Amazon Lansman

Amazon Lansman ve Bunları bilmeden private label FBA lansman yapıyorsanız eğer hata yapıyorsunuz! İleri Seviye Strateji

Private Label Lansmanında Doğru Keyword Seçiminin Önemi 

Amazon’da Private Label iş modelini seçtiyseniz lansman sürecinde yapmanız ve yapmamanız gerekenlere ilişkin detayları bu videomuzda bulabilirsiniz.

Özellikle Private Label satıcılarının Amazon lansman etabında başarısız olmasının nedenlerinden bahsedeceğim.

2 yıl önce Amazon veri vermeyi kestiği için; çeşitli programların kendi algoritmasında sunduğu verileri kişilere satmakta, bu verileri baz alarak hareket eden satıcıların çoğunlukla başarısızlığa uğradığını üzülerek görmekteyiz. Ben bu verilere güvenmiyorum, benden mentorluk ve eğitim alan kişilere de her zaman söylüyorum.

Manuel aramalar; her zaman daha iyidir, kendi elde ettiğiniz verilerle ilerlemeniz her zaman sizi bir adım öne çıkartır. Lansmanda başarısız olmamak için kendi aramalarınızı kendiniz yönetmelisiniz.

Hellium 10 Magnet IQ Score’un sunmuş olduğu keyword hacimlerinin hiçbirinin tutarlı olmadığını görmekteyiz.

Yaklaşık 10 gün önce Amazon lansman yaptım ve Amazon lansman öncesinde A keyword’une Hellium 10 73K arama hacmi veriyordu, B keyword’une ise 6K arama hacmi veriyordu. Aynı keyword’lere  hacim olarak Brand Analytcis’ten baktığımız takdirde, Amazon verilerinde durumun bunun tam tersi olduğunu gördük. Nitekim B keyword’u ile yaptığımız lansman sonucunda daha başarılı olduk.

Şimdi size Türk peştemaldan bir örnek vereceğim; 10K’ya kadar keyword’lere bakalım. En çok arama hacmini bath towels kelimesinde veriyor. Şimdi bunu Amazon verilerine göre kıyaslayalım. Amazon rank’inde 604. sırada. Ve unutmamak gerekir buradaki rank ne kadar 1’e yakınsa o kadar iyi satıyor demektir.

Bu Brand Analytcis’ten çok rahat ürün fikirleri bulabilirsiniz. Bu konuda da bir video çekmeyi planlıyorum. Brand Registry’e dahil olduktan sonra bu verilere ulaşabilirsiniz.

Beşinci sıradaki Turkish Towel’a bakalım; 35K arama hacmi vermiş. 8 binlere kadar sıralaması var. Gayet güzel. Buraki sıralamanın 25-30 bine kadar olması yeterli diye düşünüyorum. Bu kelimede lansman yapılabilir mi, ürünle ilgili değişkenlik gösterse de bence buraya kadar yer etmesi güzel bir şey. 30 binden sonrası çok ideal değil.

Turkish Towel olarak arattıranlar yaklaşık Real Grand Bazaar’ın yüzde 14,43’ü 1. click share’i almış. Bu veriyi size Amazon search terms veriyor. Click share’lere baktığımızda bu keyword’u giren Amerikalıların ilk 3’ünün aldığı ürünler Turkish Towel ürünü ve bunlar pazarı domine edenler.

Brand Analytcis en güncel verileri, anlık verileri paylaşıyor. Bize yeni keyword fikirleri de veriyor. Buradan rakibinizi de analiz edebilirsiniz.

Örneğin Turkish Bath Towel sıralamada 32K yani kötü bir durumda. Turkish Towel çok çok daha iyi. Buradan lansman yapmak isterseniz Turkish Towel’a göre hiç şansı yok.

Bir örnek daha bakalım; Turkish Beach Towels 10K arama hacmi var ve Cerebro IQ Score’u çok iyi vermiş ama Brand Analytics’te 65 bininci sırada ve bu çok kötü. Bu arama hacmine güvenip lansman yapılsaydı çok kötü sonuçlar alırdınız.

Turkish Hand Towel da ilk 20’ci sıralarda ama Amazon Brand Analytics’e geldiğimizde 44 bininci sırada olduğunu görüyoruz. Bu gibi örneklerle siz de çok sık karşılaşacaksınız. Unutmayın bu sıralamalar sağlıklı değil, tek gerçek bilgi Amazon’un bilgisi.

Oluşturmak istediğiniz Private Label’da listede optimizasyon yaparken tüm keyword’lere detaylı bir şekilde bakıp, iyi arama hacimleri ile iyi sıralamaları olup olmadığını görerek ürün listesi optimizasyonunuzu çok detaylı yapmalısınız. Kendi kafanızdan bir cümle oluşturarak kesinlikle ürünü açıklamaya çalışmamalısınız. Bu sizi başarısızlığa iter. Her keyword’un kendine özgü bir hacmi var ve sizin uydurduğunuz kelimeyi aratanlar bilmediği için ürününüzü bulamayacaklar ve bu da size satış olarak dönmeyecek demektir.

Kelimenin hacmine göre lansman yapmanız gerekiyor. Size çok anlamlı ya da etkili gelebilir kendi keyword’leriniz ancak Amazon’da yaratıcı keyword’ler iş yapmaz; arama hacimlerine göre güzel keyword’lerle süslerseniz iyi bir lansman yapabilirsiniz. Rakiplere göre ön plana çıkmak istiyorsanız iyi keyword’ler seçmelisiniz.

Son olarak en önemli konunun tekrar altını çizmek istiyorum; Amazon ile ilgili her konuda en gerçek, en güncel ve en doğru bilgi yine Amazon’un size sağladığı veriler olacaktır. Bu nedenle başka programlar ya da fikirlere kapılmayın. Biraz emek harcayarak, manuel kendi aramalarınızı yaparak en iyi lansman verilerine ulaşabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur. Dikkat etmeniz gerekenleri umarım anlatabilmişimdir

Diğer ülke pazarlarıyla ilgili de video’larımızı takip etmeyi unutmayın.

Amazon’da satış eğitim paketlerimize veya mentorluk hizmetlerimize buradan göz atabilirsiniz.

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Bilgilendirme
Suspendplus.com bir ALGRAY E-TİCARET İNOVASYON A.Ş. girişimidir.
Bize Yazabilirsiniz
Hizmet ve eğitimlerimiz ilgili merak ettiğiniz konuları bize sorabilirsiniz. Göndermiş olduğunuz e-postalara 12-36 saat içinde geri dönüş yapılacaktır.
Çalışma Saatleri
Pazartesi-Cuma: 10:00 - 17:00
Cumartesi: 10:00 - 15:00
Pazar: Kapalı
Bizi Takip Edin
Sosyal Medya hesaplarımızı takip ederek en güncel bilgilere sahip olabilirsiniz.

Copyright © 2021 Algray E-Ticaret İnovasyon A.Ş. suspendplus.com. Tüm hakları saklıdır.

Suspendplus.com sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları ALGRAY A.Ş. aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. Tüm bilgi ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından suspendplus.com sorumlu tutulmaz.

Suspendplus.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası’nı kabul etmiş sayılırlar.

Mesafeli Satış Sözleşmesi Gizlilik Sözleşmesi | Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası